Showing posts with label saopštenje. Show all posts
Showing posts with label saopštenje. Show all posts

Monday, 23 December 2013

Probijanje medijske blokade


Za humanitarnu akciju, koju već neko vreme organizuju i sprovode radnici hidroelektrane "Đerdap 2" i "Đerdap Usluga", priznajem, čuo sam po prvi put čitajući između redova prvo ljubavno pismo koje je predsednik opštine Negotin uputio na adresu TV Trans, povodom njihovog neiskustva, neprofesionalizma, favorizovanja nekih drugih političkih opcija i - uopšte rečeno - kantanja na finjaka potpisnika tog pisma.
U tom Odgovoru, objavljenom u sada već čuvenu subotu 14. decembra, ova akcija se spominje u sledećoj packi upućenoj gloduru privatne televizije:
"Takođe Vas podsećam da demanti i odgovor na objavljene informacije o Opštinskom veću i snimak Konferencije za novinare predstavnika sindikalnih organizacija HE "Đedrap 2" i "Đedrap usluga" (baš ovako piše), koji su Vam dostavljeni službenom poštom u petak 13.12.2013. niste objavili."

Koliko znam, TV Trans na ovo nije odgovorila.
Međutim, nešto se tokom tog vikenda ipak dešavalo - ali između opštine Negotin i pomenutih radnika fabrike struje. Pitanje je šta je to iniciralo novo opštinsko Slovo Ljubve, ovog puta na adresu pomenutih radnika i sindikalaca "Đerdapa 2" i "Đerdap Usluga".


Ukratko, u Odgovoru (mada, priznajem, ne znam na šta) objavljenom u ponedeljak 16. decembra, stoji i da "socijalno najodgovornija opština na regionu vodi brigu o svojim najugroženijim građanima, da bi dodatnih 1,3 miliona dinara budžetske pomoći godišnje za đačke užine deci roditelja na granici socijale bilo dodatno opterećenje i nauštrb ostalih ugroženih kategorija, pa zato pozivaju đerdapovce, sa ionako duplo većim platama od normalnih palanačkih, da nastave svoju akciju".
Potom sledi šlagvort: "Podelite troškove sa lokalnom samoupravom. Vama, sa velikim platama, taj jedan topli obrok mesečno koji biste poklonili deci nije veliki izdatak, učinak je nemerljiv. Podelite radost darivanja sa nama. Budite društveno odgovorni. Zajedno ćemo realizovati ovu akciju, vi kao inicijatori i donatori a mi kao lokalna samouprava."
I na kraju, naturanje krivice: "Akcija sada praktično zavisi od vaše dobre volje."
U životu nisam video veće grebatore od aktuelne opštinske vlasti u Negotinu. Od radnika "Đerdapa" zahtevaju da pljunu kintu, odvoje jedan svoj topli obrok mesečno, a oni će zauzvrat sa njima podeliti radost darivanja tuđih para, kititi se kao i obično tuđim perjem. Bezobrazluk, dostojan najsjajnijih trenutaka čuvenih Miloševićevih zajmova za preporod Srbije. Što jes jes, ovako nešto može da smisli samo... zna se ko.

Sledi objava novinara Živojina Dragišića, u ponedeljak 23. decembra 2013. godine.

RAZBIJANJE MEDIJSKE BLOKADE

Radnici "Đerdap 2" i "Đerdap Usluga", završili su višemesečnu humanitarnu akciju za uplatu užine za 149 osnovaca u opštini Negotin. Na kraju ove akcije, želeli su da, u narednoj godini, ovu obavezu preuzme opština, što su i predložili opštinskim zvaničnicima. A onda je usledio neki "odgovor" na opštinskom sajtu. Kad su poželeli da se, na istom mestu, objavi i njihov odgovor na "odgovor", nastupila je blokada. Nekome nije u interesu "da se čuje i druga strana". Ovo je jedan od načina da se razbije negotinska medijska blokada.


Ovo je odgovor sindikalaca sa "Đerdapa", kojima je uskraćeno pravo da na istom mestu otpišu škrabotinama i bezobrazluku okačenim na sajt opštine Negotin. Pismo je poslato prvom čoveku opštine Negotin u sredu 18. decembra, i do danas nije objavljeno na istom mestu gde i povod za njega.
Očigledno da brzopotegnuti član 50. Zakona o informisanju ne važi za sve podjednako.
Osamsto hiljada dinara bačenih na Mrkonjićevu arlaukaču, ili skoro tri miliona reprezentativno popijenih i proždranih do jesenas - pa OK, reći ćete, to zaista nisu stvari koje bi trebalo da praktikuju deca; plus, od tolikih para bi mogao i stomak da ih zaboli.
Pretpostavljam da će autor sabranih Odgovora radnike "Đerdapa" uobičajeno počastiti markerom kako "favorizuju jednu političku opciju". Naravno, kao i svakoga ko mu kaže da ogledalo ne služi za povećanje subjektivnog osećaja veličine enterijera, već za objektivno sagledavanje sopstvene ništavnosti pred Vremenom i Životom.

***
Da ponovim: lokalni izbori u Negotinu još uvek nisu zvanično raspisani, a varnice sevaju na sve strane i pre Nove Godine - gde treba, ali i tamo gde ih niko ne očekuje. Očigledno je da su se neki pretendenti na lokalni presto žestoko zaleteli i naumili da iz trke ispadnu još u pretkvalifikacijama, pre njenog zvaničnog početka.
Žele da budu sprinteri na duge staze, a čine prestup za prestupom. Zna se kakve su sankcije za to u atletici, ali u konjskim trkama - u šta se lokalna politika pretvorila - startne sudije izgleda neće morati da reaguju. Izbaciće se to samo: prvo iz ravnoteže, potom i iz orbite. Neka, nije šteta.
Naš narod ima sasvim adekvatan naziv za onoga ko ujeda na sve strane, ne pita i ne bira. Homo Lisa Lisa.

Ser Žile je sve nas, koji pišemo palanačke hronike, zamolio da objavimo ovo pismo sindikalaca, možda i javno kažemo ponešto o ovom i ovakvom ponašanju ljudi koji pretenduju na najviše pozicije u lokalnoj samoupravi. Uveren sam da će on ubrzo na svom blogu Srbija van Beograda objaviti daleko ozbiljniji analitički tekst na ovu temu. Ne zbog druga Predsednika, možda ni zbog sindikalaca i radnika hidroelektrane (oni se ionako nisu nakolo hvalisali svojom akcijom).
Zbog dece čiji roditelji nemaju dovoljno sredstava za njihovo pristojno detinjstvo, jer se o njima sve vreme radi.

Saturday, 9 November 2013

RTMUPS


Saopštenje MUP Srbije
- Tanjug 08.11.2013.

Predostrožnost: MUP snima vaterpolo, fudbalsku i košarkašku utakmicu!

Službenici MUP-a Srbije snimaće i fotografisati učesnike utakmica koje će se tokom vikenda igrati u Beogradu.


Na plivalištu "Tašmajdana" sutra od 17 sati odigraće se međunarodna vaterpolo utakmica u okviru kvalifikacija za Ligu šampiona ekipa "Crvena zvezda" i "Pro Reko" iz Italije.
Fudbalska utakmica Jelen Superlige Srbije "Rada" i "Crvene zvezde" biće održana u nedelju, 10. novembra u 13 sati na stadionu fudbalskog kluba "Obilić", saopštio je MUP.
Takođe, snimaće se i košarkaška utakmica ABA lige ekipa "Crvena zvezda" i "Cedevita" iz Hrvatske u nedelju od 17 sati u hali "Pionir", navedeno je u saopštenju.

***
Ne znam da li je pismenost obavezna u pres-službi MUP-a, ali u Tanjugu jeste.

Da li ste nekada čuli za klub "Tašmajdan", koji ima svoje plivalište? 
Neće se odigrati i snimati utakmice, već će biti odigrane i snimane, baš kao u drugoj rečenici (onoj "fudbalskoj").
MUP će snimati i fotografisati učesnike utakmica...
Učesnici utakmica su igrači, sudije, delegati, treneri i ostali koji sede na klupama za rezerve. Ukoliko su oni problematični i od njih se očekuju neredi, onda OK - neka ih snimaju. Ukoliko su u saopštenju mislili na "navijače" - onda tu neko brka pojmove. Navijači nisu učesnici utakmica, već njihovi posetioci, gledaoci. To što neke od "navijačkih" bandi imaju neutaživu želju da zaista budu učesnici, veći od samih sportista, nije dovoljan razlog da ih MUP, svojim saopštenjem ovako napisanim, u tome podstiče. Ukoliko će zaista snimati sportiste, dok huligani po tribinama pale logorske vatre i razbijaju glave, neka im je halal.

U tom slučaju, jedini moguć zaključak je sledeći:

Premijera unutrašnjih poslova Ivicu Dačića treba imenovati za generalnog direktora Medijskog javnog servisa Srbije.
Tako će direktni prenosi svih utakmica ići samo na jednom kanalu. RTV pretplatu ćete ubuduće plaćati u najbližoj stanici Policije. Oni će sigurno znati kako da je naplate u celosti, bez mnogo buke ni oko čega.

Ili to, ili neka nauče kako se pišu saopštenja za javnost.

p.s.
Shodno bezbedonosnoj proceni, "Rad" i "Crvena Zvezda" će se nogometati na Arkanovom stadionu "Obilića", koji se nalazi u ulici Gospodara Vučića.
No further comments.

Sunday, 3 November 2013

Saopštenje DS Negotin


Negotin je poznat po velikom broju lokalnih medija - TV i radio stanica (sa informativnim programom), novina, magazina, biltena, foruma, portala... Ili, prevedeno na normalan jezik: ovde ne postoji ništa od navedenog. Ukupan zbir lokalnih medija = 0.
Verovatno je to razlog, zbog koga se novoizabrani odbor Demokratske Stranke u Negotinu obratio i Građanskom Krugu, e-mejlom u kome predlažu da objavimo saopštenje sa njihovog prvog sastanka. 
OK, može.

Da vidimo, što to oni imaju priopćiti pučanstvu:


SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

20. oktobra održani su izbori za predsednika i članove opštinskog odbora Demokratske stranke Negotin. Za predsednika OO DS Negotin izabran je doktor Kristijan Nikolić.
Na prvom sastanku Opštinskog odbora razmatrana je aktuelna politička situacija u opštini Negotin i odnos Socijalističke partije kao koalicionog partnera prema Demokratskoj stranci. Jednoglasno je donesena odluka, da zbog brojnih nepoštovanja koalicionog sporazuma od strane Socijalističke partije i predsednika mr. Milana Urukovića, Demokratska stranka ne bude više deo vladajuće koalicije, tako da će vladajuću koaliciju ubuduće činiti samo odbornici SPS-a i URS-a.
U Negotinu, 3.11.2013.
predsednik OO DS Negotin
dr Kristijan Nikolić

***
Dakle, kako bi se to mladendelićevskim rečnikom dalo iskazati: 
Lopta je u partizanskome šesnaestercu! Hoće li ovoga puta mr. Stojko Poplašen uspjeti zabiti augenthalerovski samozgoditak odluke, ili krenuti u protunapad? Tko će od žutih nogometača i podmetača promijeniti dres, tko biti u zaleđu a tko doživjeti leteću izmjenu te biti udaljen sa terena prekrivenog crvenom travom i ružama umjesto gol i aut linija? Hoće li pasti maškare trabant-zastupnika drugih boja i tabora, tzv. navijačkih odborničkih grupa? Bumo vidjeli vrlo brzo, do lokalnoga glasovanja koncem veljače ostalo je još samo četiri mjeseca.
Negotinske demokrate su se uspjele ukrcati na posljednji vlak prije prvoga snijega.

A može i ovako:

Osse iacta est.
Koska je bačena.

Ne znam da li je ovo prvi takav slučaj u nekoj opštini u Srbiji, da DS svojevoljno i odmah po izboru novog rukovodstva napusti vlast. Možda i jeste.
Kako god bilo, na mesožderima je da povuku sledeći potez.

Wednesday, 15 April 2009

Ne klepeći nanulama, dok silaziš sa čardaka

Radi objektivnosti po pitanju praćenja negotinske parapolitičke situacije, hajde da objavimo i ovo taze priopćenje za promidžbu i zamajano pućanstvo, sve u izvedbi vokalno-instrumentalne skupine "SrBska Kradikalna Metalurgija":


ФИЈАСКО НЕГОТИНСКЕ ОПОЗИЦИЈЕ

На заједничкој конференцији за штампу СПС-а, ДС-а, и СНС-а најављено је масовно окупљање грађана, који су требали изразити незадовољство радом локалне самоуправе. Скуп је пријавио ОЗОН за 13. 04. 2009. године у 14,оо сати. Тога дана после 12,оо сати почеле су припреме за, како су говорили лидери неготинске опозиције, величанствени скуп. Постављени су моћни звучници са којих се орила пригодна музика, ваљда најављујући врло битна дешавања на Тргу Стевана Мокрањца. Развучени каблови из седишта неготинског ДС-а такође су наговештај једног значајног скупа.
Тачно у 14,оо сати појавио се повереник СНС-а са најближим сарадницима, дошло је и неколико одборника ДС-а. Примећено је и пар функционера СПС-а који су се журним кораком удаљавали са места догађаја. Камере ТВ „Крајине“ и ТВ „Зајечар“ су снимале подлогу. Са разгласа се и даље чула музика. Новинари нису могли наћи саговорника. Повереник СНС-а Слободан Видановић одбио је да говори. Председници ОО СПС-а и ДС-а нису ни изашпли на трг, желећи да се тако извуку из, по њих и њихове странке, веома непријатне ситуације. ТВ „Зајечар“ извештава да је скупу присуствовало десетак грађана. Истини за вољу на скупу је било 17 људи и то активиста СНС-а, ДС-а и неких других странака.
Неготинска опозиција ДС, СПС и СНС су недвосмислено показали свима, па и себи самима, да иза њих не стоји нико, да немају подршку грађана. Заклањање иза интереса грађана и деловање за добробит Неготина је празна прича неготинске опозиције.
Ми из Српске радикалне странке желимо им још много оваквих скупова.

У Неготину,
14. 04. 2009. године


ОПШТИНСКИ ОДБОР
СРПСКЕ РАДИКАЛНЕ СТРАНКЕ НЕГОТИН
Потпредседник,
Мирко Максимовић


Rekoše Ivica i Marica.
***
Mi, iz kategorije "obični ljudi", želimo im što skoriji nestanak sa političke scene Negotina. Svima nam je više preko glave njihove "matematike". Kako su samo izbrojali prisutne p(r)okisle kroz prozor svoje funkcionerske kancelarije?! Čekbre, pa jer ga narod za to plaća, da u radno vreme zvera kroz prozor?! Sve mi to miriše i na onu matematiku kojom su sami sebe oborili sa vlasti u Boru. U prošli petak ne bi dobili dvojku na popravnom. Iz matematike sigurno, a ni gramatika im nije baš jača strana - nemoj slučajno da se izdvajaju od Onih!
Dvojka su.
Sikter bre.
Razlaz!
...
Bata Šurdo, stvarno taze!


Nisam mogao da odolim - uklapa se u gornji tekst, do bola.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...