foto: Bogdan Đorđević, fejsbuk |
Ubuduće će od plaćanja obavezne ekološke takse biti izuzeti nezaposlena lica, penzioneri sa primanjima do 25.000 dinara i mladi do 18 godina, navodi se u nedavno usvojenoj Uredbi koju je donela Vlada Srbije. Druga novina je da će se naplata vršiti prema emitovanom zagađenju, što je novina u odnosu na dosadašnju praksu. Naknada za zagađenje životne sredine biće određena onima koji emituju štetne materije, proizvođačima i odlagačima opasnog otpada i javnim komunalnim preduzećima. Drugu naknadu, koja je propisana za zaštitu i unapređenje životne sredine, osim firmi i preduzetnika, platiće i građani koji zagađuju životnu sredinu. Biće pojačana kontrola trošenja novca od ekološke takse, ali i naplata, koju će obavljati gradovi i opštine. Svi prihodi biće uplaćeni u njihove budžete.
Srđan Mitić, fejsbuk |
Vlada Srbije je na poslednjoj sednici usvojila Uredbu o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje negativno utiču na životnu sredinu prema količini zagađenja, kojom je definisala eko-taksu za pravna i fizička lica od 1.200 do dva miliona dinara. To praktično znači da će se ova naknada ubuduće plaćati po principu "plati koliko zagađuješ", koji je definisan Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara. Ujedno je ovim dokumentom konkretizovana i uredba koja je doneta početkom godine. Od ove "počasti" nisu izuzeta ni fizička lica. Reč je o domaćinstvima koja utiču na zagađenje životne sredine korišćenjem grejnih uređaja, hemijskih sredstava, proizvoda koji nakon upotrebe postaju opasan otpad. U to spadaju lekovi, baterije, sijalice, boje, lakovi koje ljudi inače bacaju zajedno sa komunalnim otpadom. Tu su i oni koji u privatna ložišta ubacuju neadekvatan ogrev, odnosno pale i tekstil, gumu... Za njih je predviđena taksa od 1.200 dinara za kalendarsku godinu. Uredba će se primenjivati nakon objavljivanja u Službenom glasniku, izuzev dela koji se odnosi na odredbu četiri, koja se odnosi na fizička lica, čija je važnost od 1. januara 2020. godine.
Vlada Srbije izmenila je nedavno usvojenu uredbu o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje negativno uticu na životnu sredinu, pa građani Srbije, ipak, neće plaćati eko taksu od 1.200 dinara godišnje po domaćinstvu, kako je prvobitno bilo predviđeno. Vlada je u ponedeljak, kao što je najavila premijerka Ana Brnabić, izmenila uredbu, tako što je izbrisala član četiri koji je predviđao taj namet za fizička lica od 1. januara 2020. godine. To znači da po izmenjenoj uredbi građani neće biti tretirani kao zagađivači životne sredine.
Aplikacija za merenje kvaliteta vazduha AirVisual u više navrata svrstala je Beograd i još nekoliko gradova u Srbiji na listu najzagađenijih na svetu, a prekomerno zagađenje u prvim danima 2020. godine beleže i merne stanice republičke Agencije za zaštitu životne sredine.
Milan Dog, fejsbuk |
Prvo sam pozvao Anu Brnabić i pitao da li je živ ministar nadležan za životnu sredinu? Ajde da se javi da kaže nešto. Što se tiče nas, Vlada će da uradi šta treba. To su nam postale najveće brige kada smo veće rešili. Vazduh je lošiji za onoliko koliko nam je standard viši, ja sam jutros u svakom automobilu video po jednu osobu.
Miroslav Miletić "Iz Glave", tviter |
Kako N1 javlja, danas su u prestoničkeke apoteke stigle maske "protiv zagađenja vazduha", gde ih građani mogu kupiti ukoliko ne žele da dišu vazduh Zlatnog doba. Cijena? Prava sitnica - 250 rajhsdinara. Ne kažu ništa za apoteke u Pančevu, Nišu, Boru, Zaječaru...
Kradikali su zato odavno spremtesespremni, godinama unazad oni već imaju maske koje koriste po potrebi. Kao, na primer, u Savamali... onomad.
Programirani smo za prijem
Možeš da se odjaviš kad god hoćeš
Ali nikada nećeš moći odavde da odeš
Ali nikada nećeš moći odavde da odeš
Dobrodošao u hotel Kalifornija...
Divnog li mesta
Divnih li faca
Divnog li iznenađenja
Slobodno unesi svoje alibije
Divnog li iznenađenja
Slobodno unesi svoje alibije
Dobrodošli u hotel Srbija, Orlovi.
Nemamo na meniju meksičku vutru, ali ni paradajz nam nije za bacanje.
I tačka.
Nemamo na meniju meksičku vutru, ali ni paradajz nam nije za bacanje.
I tačka.