Zaposlenima u Kliničkom centru Niš koji su završili u samoizolaciji boreći se protiv korone država će smanjiti platu za trećinu, saznaje CINS. Direktor ove ustanove Zoran Radovanović kaže da to nije njihova odluka već je takav zakon, a iz sindikata Nezavisnost upozoravaju da je reč o praksi koja se primenjuje u celoj Srbiji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u obraćanju naciji 12. marta obećao povećanje plate zdravstvenim radnicima zbog borbe koja im predstoji usled pandemije virusa korone. Međutim, umesto obećane povišice od 10%, medicinski radnici koji su u samoizolaciji zbog mogućnosti da su oboleli od korone dobiće umanjenje plate za 35%. Kako Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) saznaje, u Viber grupu medicinskih sestara zaposlenih u niškom Kliničkom centru (KC) jutros je stigla odluka da će oni kojima je određena samoizolacija primiti svega 65% plate. Zaposleni koji su se se javili CINS-u smatraju da je to nečuveno i da se kažnjavaju za nešto što nije njihova krivica. Podsećaju da su se u toj situaciji našli jer su radili svoj posao. Oni tvrde i da nisu dobili dokumenta potrebna za otvaranje bolovanja, na osnovu kojih bi ih uopšte isplaćivali tako.
"Glavna sestra je rekla da idemo kući i to je bilo to. Posle nas je telefonom zvao epidemiolog i anketirao. Nikakvo rešenje o bolovanju nismo dobili", navodi jedan od radnika KC-a koji je želeo da ostane anoniman.
Direktor ove zdravstvene ustanove Zoran Radovanović potvrdio je za CINS priču medicinskog osoblja, ali, kako objašnjava, nije u pitanju samostalna odluka Kliničkog centra, već je takav Zakon o zdravstvenom osiguranju. Naime, prema ovom zakonu i mišljenju Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, oni koji su u izolaciji tretiraju se kao da su na bolovanju i sledi im 65% od prosečne zarade. Što se tiče doznaka za bolovanje, dodaje Radovanović, zaposleni će moći da ih dostave i naknadno, nakon isteka samoizolacije.
"Ukoliko je kod pojedinaca došlo do greške u slanju obaveštenja, svakom od njih će, u tom slučaju, biti isplaćeno 100% zarade, a sve zarad pozitivne stimulacije, svim radnicima KC Niš, koji se danonoćno bore za živote i zdravlje svih pacijenata", podvlači Radovanović.
Predsednik Granskog sindikata zdravstva i socijalne zaštite Nezavisnost Zoran Ilić kaže da je to sistemski problem i da se ovakve mere primenjuju na nivou Srbije. Zbog toga su se, ističe, već obraćali dopisom nadležnim intitucijama.
"Zakon tako kaže i, naravno, greška je Ministarstva (zdravlja), Kriznog štaba i Vlade što već nije prihvatila predlog da sednemo i potpišemo, ili da napišu naredbu da tim ljudima, koji nisu svojom voljom zaraženi, bude isplaćena cela plata", kaže Ilić.
Ilić se nada da će se takve mere prema onima koji se svakodnevno bore protiv korone u Srbiji primenjivati od narednog meseca.
***
Po Uredbi tzv. Vlade od 16. marta, radnik upućen na rad od kuće biće plaćen 100% jer je to i dalje rad kao i u firmi (bilo kojoj) osim što mu se ne isplaćuju troškovi dolaska na rad. Odsustvo zbog dece do 12 godina, pripadnosti rizičnoj grupi (hronične bolesti npr.) ili starijima od 60 godina, isplaćuje se najmanje 65% ali poslodavac može da donese i drugačiju odluku o visini naknade za odsustvovanje sa posla po tom osnovu. U potonjoj objavi, tj. preporukama Ministarstva za rad od 24. marta, kažu da se poslodavcima ne naređuje već samo preporučuje da, ako mogu ili drugačije odluče, isplate 100% shodno internim aktima i sporazumima (sistematizacija radnih mesta, pojedinačni ugovori o radu, kolektivni ugovor itd).
U tekstu rešenja, koje je samoizolovanim zdravstvenim radnicima KC Niš, citiran je Zakon o radu - oni članovi, stavovi i pasusi koji odgovaraju poslodavcu (na šta se drugospodin direktor Radovanović i poziva).
Zdravstvenim radnicima koji su u samoizolaciji - kao određenoj formi "bolovanja" - sledi stadardno umanjena plata zbog "privremene sprečenosti za rad" (kako Zakon formuliše bolovanje). Međutim, to nije korektna formulacija - naročito ne u ovoj situaciji - jer zdravstveni radnik koji je u samoizolaciji upravo zbog zaraze ili opasnosti od zaraze treba da bude tretiran kao da je na bolovanju zbog povrede na radnom mestu, za šta mu sleduje naknada od 100% ostvarene prosečne zarade u prethodnih 12 meseci. Upravo bi "nezavisni" sindikalac to morao da zna, pozove se na tu mogućnost i ne gubi vreme na besmislene i beskrajne pregovore sa državnim organima koji sve to isto znaju ali se prave blesavi.
Slučaj je specifičan, kao takvog ga treba posmatrati i rešavati.
Svako drugo tumačenje predstavlja čist bezobrazluk.
Kao i obično.
Nema dokaza da su se zarazili na poslu? Nema ni da nisu, jer nisu blagovremeno bili upozoreni na epidemiju niti testirani na kornavirus. Neka nadležni dokažu da jesu, to nije ni u kom slučaju obaveza zaposlenih.
Zdravstveni radnici su prvi na udaru epidemije zbog prirode posla, neki od njih i puna 24h (jbg, da su Vučić, bili bi i 25 - ali nisu), kao takvi predstavljaju povišen rizik i za članove svojih porodica, tj. onih sa kojima žive u istom domaćinstvu. Naročito sada, kada su u samoizolaciji u svoja četiri zida.
Zdravstveni radnici su prvi na udaru epidemije zbog prirode posla, neki od njih i puna 24h (jbg, da su Vučić, bili bi i 25 - ali nisu), kao takvi predstavljaju povišen rizik i za članove svojih porodica, tj. onih sa kojima žive u istom domaćinstvu. Naročito sada, kada su u samoizolaciji u svoja četiri zida.
Cinizmu ove sumanute vlasti nikad kraja.
Tako u Srbiji prolaze oni koji su u prvim borbenim linijama. Ali baš - uvek.
Svaka čast, Vučiću.
Ali,
Vučić je obećao zdravstvenim radnicima povećanje plata
Vučić je obećao da tokom vanrednog stanja nikome neće biti umanjena plata
Vučić je obećao...
Vučić je kradikal.
Manite se bre više njega, njegovih laži, danajskih poklona, obećanja, funkcionera i sindikalaca.
Dosta.
No comments:
Post a Comment