Saturday 12 February 2022

Fish & Zelenish


Saopštenje povodom upotrebe naziva i simbola nemačkih Zelenih od strane jedne političke stranke u Srbiji:
Mi, Bündnis 90/Die Grünen, izjavljujemo da naša stranka nema ni formalnih ni pravnih veza sa srpskom partijom istog naziva, niti postoji bilo kakav vid saradnje koji bi omogućio prenos simbola ili političkog kredibiliteta nemačkih Zelenih na tu stranku. Srpska stranka "Savez 90/Zelenih Srbije" nije članica Evropske zelene stranke i trenutno nema nikakvih aktivnosti na tom planu ni sa jedne strane.

Nemačka stranka Zelenih je poznata pod nazivom "Bündnis 90/Die Grünen", što u prevodu znači "
Savez 90/Zeleni". Stranka ima lako prepoznatljiv logo - karakterističan dizajn žutog suncokreta. Obavešteni smo da u Srbiji postoji jedna politička stranka koja se registrovala pod sličnim imenom, koristeći naziv "Savez 90/Zelenih Srbije" kao i logo koji je u potpunosti identičan onome koji smo mi registrovali kao naš zaštitni znak.
Stoga, mi - "Bündnis 90/Die Grünen", izjavljujemo da naša stranka nije ni formalno ni pravno povezana sa istoimenom strankom iz Srbije, niti postoji bilo kakav vid saradnje kojim bi bio moguć prenos prava na korišćenje simbola ili političkog kredibiliteta nemačkih Zelenih na tu stranku. Srpska stranka "Savez 90/Zelenih Srbije" nije članica Evropske zelene stranke i trenutno na tom planu ne postoje aktivnosti ni sa jedne strane.
Kao "Bündnis 90/Die Grünen", podržavamo aktiviste građanskog društva i političke aktere koji podržavaju Zelenu agendu i naše opšte vrednosti u koje, zmeđu ostalog, spadaju vladavina prava, ljudska i LGBTIQ prava, feminizam i iskrena evropska i transnacionalma agenda.
Ponosni smo što smo članovi Evropske zelene partije, u okviru koje podržavamo i sarađujemo sa partnerima Zelenih širom Evrope, uključujući i Srbiju. Fondacija Hajnrih Bel (Heinrich Böll), kao pridruženi član naše stranke, takođe ima svoju kancelariju u Beogradu i kroz svoje delovanje podržava civilno društvo i zelenu agendu u Srbiji i regionu
Međutim, poreklo naziva "Bündnis 90/Die Grünen" i logo predstavljaju specifičan deo našeg identiteta kao stranke i mi se ne slažemo sa njihovim korišćenjem od strane političkih aktera koji sa nama nemaju veze.
Da budemo jasni, naš zvanični naziv možete pratiti do samih početaka naše stranke. U tadašnjoj Zapadnoj Nemačkoj je 1980. godine osnovana stranka "Die Grünen" (Zeleni). "Bündnis 90" je bio savez građanskih pokreta i opozicionih grupacija u tadašnjoj Istočnoj Nemačkoj, koji je prerastao u političku stranku u septembru 1991. godine. "Bündnis 90" i "Die Grünen" su, nakon ujedinjenja Nemačke, u novembru 1992. potpisali sporazum o spajanju u jednu političku organizaciju. Na izvanrednoj saveznoj skupštini, koja je bila održana u januaru 1993. godine, usvojen je sporazum o spajanju zapadnonemačkih Zelenih i istočnonemačkog Saveza, uz samo nekoliko amandmana, čime su se te dve strankle ujedinile i formirale "Bündnis 90/Die Grünen".
U vezi logotipa suncokreta: uopšteno, suncokret predstavlja karakterističan logo partija Zelenih širom Evrope i sveta. Međutim, specifičan suncokret koji koristi "Bündnis 90/Die Grünen" posebno je prepoznatljiv. Najnoviji dizajn logotipa stranke kreiran je 2016. godine. Ovaj dizajn suncokreta je registrovan kao zaštitni znak kod nemačke Agencije za patente i zaštitne znake (DPMA) pod serijskim brojem 302016209260.



Višemesečna rasprava oko toga ko i šta su zapravo nedavno osnovani "suncokreti Srbije", uz odskora upotrebu i teške artiljerije po društvenim mrežama, dobila je svoj epilog u jučerašnjem saopštenju originalne nemačke stranke kojoj je neko ovdašnji maznuo skoro sve. Skoro, zato što je j
ednostavno nemoguće ne videti sva poklapanja nemačkog i srpskog suncokreta - čak i kada uzmete u obzir silesiju hibrida istog koji postoje. Hibridi se barem razlikuju u nekoj sitnici, ali ove bitange su pored naziva i simbola maznule čak i politički program švaba, izbacivši samo deo o, gle čuda - antifašizmu. Ništa tu nije čudno, svako zna šta mu je preče i... draže.

A nije da nije bilo reči o svemu na šta se odnosi jučerašnje saopštenje nemačkih Zelenih.

Kao pečurke posle kiše, počele su da „niču“ zelene partije u Srbiji. Jedne su organski proizašle iz ekološkog pokreta i dugogodišnjeg aktivizma, a druge pokušavaju da iskoriste povoljan trenutak za zeleno političko preduzetništvo. Takođe, vladajuća partija, pred aprilske izbore, stvaranjem satelitskih zelenih partija pokušava da zbuni javnost i otkine deo glasova istinskim zelenim opozicionim akterima.

Ima još mnogo toga što treba uraditi u Srbiji na planu ekološke i socijalne pravde.
Pozdravljamo i nudimo svoju podršku građanima i civilnom društvu koji su ustali protiv nasrtaja režima na prirodu i biodiverzitet, režima koji konstantno krši osnovne demokratske principe i koristi populističku retoriku u cilju podele društva u Srbiji.
Upoznati smo sa nedavnim izveštajima o lažnim zelenim akterima koji koriste vizuelni identitet Zelenih Evrope i drugih evropskih zelenih partija, ali ipak smo uvereni da će građani sami prepoznati ko je od Zelenih legitiman, jer dela govore više od populizma i oportunista.


Naprednjački režim nema odgovor na veliku podršku građana autentičnoj zeleno-levoj koaliciji MORAMO i zato želi da plasira svoje lažne zelene u vidu organizacije "Savez 90/Zelenih Srbije".
Organizacija "Savez 90/Zelenih Srbije" je u stvari preimenovana "Konzervativna stranka" koja nikada do sada nije učestvovala na izborima. Specifično za ovu organizaciju je to što je u nju za samo par meseci upumpan ogroman novac za iznajmljivanje i brendiranje prostorija u velikom broju gradova, a plaćaju i veoma skupe reklame i plasiranje poruka kod influensera na društvenim mrežama. Osnovna uloga ove partije je da otkine deo glasova istinskim zelenim opcijama u Srbiji, i tako obezbedi dugovečniji opstanak na vlasti Srpskoj naprednoj stranci. Ime "Savez 90/Zelenih Srbije" i logo su u potpunosti kopirani od nemačkih Zelenih. Evropska zelena partija je reagovala saopštenjem osuđujući nastanak lažnih zelenih u Srbiji. Ovo nije prvi put da se Srpska napredna stranka služi sličnim metodama praveći lažne organizacije koje imaju slično ime kao mi. Krajem 2019. godine, pred lokalne izbore u Šapcu, osnovana je i "Evropska zelena partija", koja je registrovana kao stranka ruske nacionalne manjine i koja je učestvovala na lokalnim izborima u ovom gradu osvojivši oko 1% glasova. Zanimljivo da ova organizacija nosi u potpunosti isto ime kao međunarodna organizacija zelenih koja okuplja nacionalne članice iz cele Evrope.

Razotkrivena botovska mreža lažne zelene organizacije "Savez 90/Zelenih Srbije":
Dan nakon što je pokret Ne davimo Beograd upozorio na to da je "Savez 90/Zelenih Srbije" lažna zelena organizacija napravljena sa ciljem zbunjivanja birača i skretanja glasova koalicije MORAMO, naše društvene mreže preplavili su botovski komentari. Profili sa kojih su objavljivani napadi su imali srpska imena, ali su kao profilne slike koristili fotografije profesionalnih modela. Srpska napredna stranka usavršila je korišćenje botova, lažnih profila na društvenim mrežama, koji po komandi napadaju ili veličaju zadatu temu. Pokret "Ne davimo Beograd" je već godinama na meti ovakvih napada.

SNS nastavlja sa formiranjem lažnih zelenih organizacija koja bi svojim imenom trebalo da zbune javnost i medije, kao i da izmanipulišu birače na predstojećim izborima i tako smanje izborni rezultat koalicije MORAMO. U APR-u su nedavno registrovane "Pokret zeleno-leva koalicija", "Savez ekoloških organizacija zelenih Srbije", "Pokret zelena Akcija" i "Pokret zelena revolucija". Osnovna uloga ovih organizacija je da zbune medije, javnost i birače. Oni se predstavljaju nekada kao protivnici režima, nekada kao saradnici, ali pravi cilj im je da unesu zabunu i tako odvrate ljude od podrške autentičnim političkim organizacijama zelenih. Vlast ne zna kako da reši problem zagađenja ili kako da unapredi našu životnu sredinu, ali zato vrlo dobro zna kako da podmeće, laže i izaziva haos. U tome su najbolji.


"Savez 90/Zelenih Srbije" medijski se aktivirao kao nova politička stranka negde krajem proleća prošle godine predstavljajući se kao neka vrsta ujedinitelja svih "zelenih". Zbog te najave kao i informacija da širom Srbije već otvaraju kancelarije, što ne uspevaju ni mnogo iskusnije i uticajnije partije, ta politička organizacija je od samog početka izazivala kontroverze u javnosti čiji deo ocenjuje da je "Savez 90/Zelenih Srbije" osnovan kao pandan pokretima koji predvode ekološke pobune u Srbiji.
"Savez 90/Zelenih Srbije" iskoristio je jedno pravno lice i 10.000 potpisa građana koji su nekad davno osnovali neku sasvim drugu političku stranku ("Konzervativna stranka"), koja je prema podacima iz registra, pod brojem 88 bila upisana još 2012. Istraživanje BIRN-a pokazuje da je istorija političke stranke registrovane pod brojem 88 daleko komplikovanija. Naime, pod tim istim brojem u registru je bila upisana i "Aktivna Srbija" Dušana Janjića, kao i "Nova socijaldemokratija", čiji je predsednik takođe bio Janjić. U konkretnom slučaju, dakle, građanin koji bi želeo da se obavesti o partiji "Savez 90/Zelenih Srbije", stekao bi utisak da je reč o političkoj organizaciji koja u Srbiji deluje već 10 godina, iako to nije tačno, jer je ta stranka nastala tek pre osam meseci, što se iz javno dostupnog registra ne vidi, čime se birači mogu dovesti u zabludu. Iako je tačno da promene ovakvog tipa nisu nezakonite, jer zakon nijednom odredbom to ne zabranjuje, ipak se postavlja pitanje da li se na taj način dovode u zabludu potencijalni birači, budući da partija nije osnovana u zakonom predviđenoj proceduri prema kojoj je neophodno prikupiti 10.000 potpisa, već su za registraciju praktično preuzeti potpisi pribavljeni davno, radi osnivanja neke sasvim druge političke stranke. Međutim, prvih dana nove godine BIRN je dobio traženu dokumentaciju iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave o osnivanju "Saveza 90/Zelenih Srbije" iz koje se moglo videti da je Savez nastao 01.07.2020. godine preregistracijom "Konzervativne stranke", a ne "Aktivne Srbije". U drugom rešenju Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave od 18. maja 2021. godine upisane su promene naziva "Konzervativne stranke", koja je preimenovana u "Savez 90/Zelenih Srbije", a promenjeni su i program i statut stranke.
Iako se u registru političkih stranaka Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave kao zastupnik stranke i dalje vodi Đura Vlaškalić, "Savez 90/Zelenih Srbije" je u sredu, 26. januara ipak predstavio svog novog predsednika. Reč je o dosadašnjem potpredsedniku stranke Stevanu Vlajiću. Vlajić je javnosi poznat odranije kao tvorac kampanje Belog Preletačevića koji je na predsedničkim izborima 2017. dobio 9,5 odsto glasova. Ubrzo su se posle tih izbora mogle čuti optužbe da je reč zapravo o Vučićevom čoveku instaliranom da odvuče određeni broj opozicionih glasova.
Sumnju u prave namere "Saveza 90/Zelenih Srbije" bacilo je i saopštenje Evropske zelene partije koja je u oktobru prošle godine pozdravila događaje u Srbiji praćene porastom glasa građana, civilnog društva i političkih aktera protiv iscrpljivanja prirodnih resursa i rušenja demokratskih institucija i procesa u Srbiji. Iako su upozoreni da neovlašćeno koriste znak evropskih zelenih partija, sporni znak sa sajta "Saveza 90/Zelenih Srbije", nije uklonjen.
Inače, sajt ove partije (trenutno) nije dostupan.

🌻 🌻 🌻

Da ne bi posle bilo "nekih" zabuna, neophodno je pojasniti: naslov ovog blogposta nema nikakve veze sa novosadskim restoranom sličnog (ali ne istog) naziva.
Reč "fishy" u engleskom žargonu ne označava nešto "riblje" već se koristi za "sumnjivo".
Narodski rečeno - smrdljivo.
A u državi Srbiji je toga na tone, od lude glave do sluđenog repa.
Nešto je, nažalost, i u zelenom pakovanju.

Da pozeleniš, od muke.

No comments:



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...